PCU9955ATWJ
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCU9955ATWJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PCU9955ATWJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PCU9955ATWJ |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC LED DRIVER LIN DIM 28HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 20V |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 28-HTSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | 935303488118 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 8MHz |
| Dimming: | PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 16 Output Linear PWM Dimming 57mA 28-HTSSOP |
| Current - Output / Channel: | 57mA |
| Base Part Number: | PCU9955 |
| Applications: | Backlight |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PCU9955ATWJ, use the request quote form to request PCU9955ATWJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCU9955ATWJ.The price and lead time for PCU9955ATWJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCU9955ATWJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

