PCR1D561MCL1GS
Nichicon
PCR1D561MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1D561MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCR1D561MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 20V SMD
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCR
Ripple Current @ High Frequency:3.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13746-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.398" (10.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):20 mOhm
Detailed Description:560µF 20V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 20 mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:560µF