PCR1C680MCL1GS
Nichicon
PCR1C680MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1C680MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCR1C680MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:PCR
Ripple Current @ High Frequency:800mA @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13730-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):65 mOhm
Detailed Description:68µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 65 mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:68µF