PCR1A681MCL6GS
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1A681MCL6GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1A681MCL6GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PCR1A681MCL6GS |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM POLY 680UF 20% 10V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.78 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 10V |
|---|---|
| Type: | Polymer |
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | PCR |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.5A @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Other Names: | 493-13725-6 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lifetime @ Temp.: | 4000 Hrs @ 125°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.398" (10.10mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16 mOhm |
| Detailed Description: | 680µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 16 mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
| Capacitance: | 680µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PCR1A681MCL6GS, use the request quote form to request PCR1A681MCL6GS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCR1A681MCL6GS.The price and lead time for PCR1A681MCL6GS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCR1A681MCL6GS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
