PCN10EA-90P-2.54DS(72)
Hirose
PCN10EA-90P-2.54DS(72)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCN10EA-90P-2.54DS(72) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCN10EA-90P-2.54DS(72)
Manufacturer Hirose
Description CONN DIN HEADER 90POS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs20 pcs40 pcs60 pcs100 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Style:-
Series:PCN10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Other Names:583-0186-9-72
H124264
PCN10EA-90P-2.54DS(72)-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:90
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Features:Board Lock
Current Rating:2A