PCN10-16P-2.54DS(72)
Hirose
PCN10-16P-2.54DS(72)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCN10-16P-2.54DS(72) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCN10-16P-2.54DS(72)
Manufacturer Hirose
Description CONN DIN HEADER 16POS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs20 pcs40 pcs60 pcs
100 pcs260 pcs500 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Style:-
Series:PCN10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Other Names:583-0230-9-72
H124223
PCN10-16P-2.54DS(72)-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Features:-
Current Rating:2A