PCAN0603E75R0BST5
Electro-Films (EFI) / Vishay
PCAN0603E75R0BST5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCAN0603E75R0BST5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCAN0603E75R0BST5
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 75 OHM 0.1% 1/2W 0603
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Series:PCAN
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:764-1251-1
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:75 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film