PCA.1E.250.CLLC50
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCA.1E.250.CLLC50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCA.1E.250.CLLC50
Manufacturer LEMO
Description CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Shield Termination:Clamp
Series:1E
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:1000
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insertion Loss:-
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Includes:-
Impedance:50 Ohm
Housing Color:Silver
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Dielectric Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Detailed Description:Coaxial Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder
Contact Termination:Solder
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Connector Style:Coaxial
Center Contact Plating:Gold
Center Contact Material:Beryllium Copper
Cable Group:RG-122, 174, 174A, 178B, 188A, 196A, 316B