PB7B2HS2M1CAL00Y500
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PB7B2HS2M1CAL00Y500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PB7B2HS2M1CAL00Y500
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description PB ON/OFF HC BLK M1 TERM IP68 50
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard
Termination Style:Wire Leads
Switch Function:On-Mom
Series:PB7
Panel Cutout Dimensions:Circular - 13.60mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:2329359-6
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NC Standard Panel Mount, Front
Current Rating:125mA (AC), 200mA (DC)