PAT1206E2491BST1
Electro-Films (EFI) / Vishay
PAT1206E2491BST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PAT1206E2491BST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAT1206E2491BST1
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 2.49K OHM 0.1% 0.4W 1206
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:PAT
Resistance:2.49 kOhms
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:PAT2.49KCTR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:2.49 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film