PAT0603E1640BST1
Electro-Films (EFI) / Vishay
PAT0603E1640BST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PAT0603E1640BST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAT0603E1640BST1
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 164 OHM 0.1% 0.15W 0603
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Series:PAT
Resistance:164 Ohms
Power (Watts):0.15W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:164 Ohms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film