PAG.M0.2NL.AC52N
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PAG.M0.2NL.AC52N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAG.M0.2NL.AC52N
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 2POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M02
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Series:1P
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Number of Positions:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:10A
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Black
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)