PA1005.020QNLT
Pulse Electronics Corporation
PA1005.020QNLT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PA1005.020QNLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PA1005.020QNLT
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description XFMR CURR SENSE 1:20 AECQ SMD
(In US Dollars)
1800 pcs
Data sheet
Weight:-
Type:Invasive
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:20
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
Series:PA1005QNL
Ratings:AEC-Q200
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:80µH
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Frequency Range:20kHz ~ 1MHz
Energy Time (E.T.):-
Detailed Description:20A 1:20 Current Sense Transformer 20kHz ~ 1MHz 0.75 mOhm Primary, 550 mOhm Secondary Max 80µH Surface Mount
DC Resistance (DCR):0.75 mOhm Primary, 550 mOhm Secondary Max
Current Ratio:-
Current Rating:20A