PA1005.050QNL
Pulse Electronics Corporation
PA1005.050QNL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PA1005.050QNL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PA1005.050QNL
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 112 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs120 pcs
360 pcs600 pcs1080 pcs5040 pcs
Data sheet
Weight:0.014 oz (0.4g)
Type:Invasive
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:50
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
Series:-
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tray
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Inductance:500µH
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Frequency Range:50kHz ~ 1MHz
Energy Time (E.T.):-
Detailed Description:20A 1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.75 mOhm Primary, 1.5 Ohm Secondary 500µH Surface Mount
DC Resistance (DCR):0.75 mOhm Primary, 1.5 Ohm Secondary
Current Ratio:-
Current Rating:20A