PA0368.050NLT
Pulse Electronics Corporation
PA0368.050NLT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PA0368.050NLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PA0368.050NLT
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description CURR SENSE XFMR 1:50 SMD
(In US Dollars)
1100 pcs5500 pcs
Data sheet
Weight:-
Type:Invasive
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:50
Termination Style:-
Size / Dimension:0.325" L x 0.325" W (8.25mm x 8.25mm)
Series:PA0368NL
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:553-3809-2
PA0368.050NLT-ND
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:1.7mH
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)
Frequency Range:50kHz ~ 1MHz
Energy Time (E.T.):-
Detailed Description:1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 4 mOhm Primary, 900 mOhm Secondary 1.7mH Surface Mount
DC Resistance (DCR):4 mOhm Primary, 900 mOhm Secondary