P6SMB510CA
Bourns, Inc.
P6SMB510CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P6SMB510CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P6SMB510CA
Manufacturer Bourns
Description Dio Tvs Vbd 510V 600W Bidir Smb / Tape & Reel 13" Reel
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 58728 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:485V
Voltage - Breakover:1
Voltage - Breakdown (Min):434V
Voltage - Breakdown:DO-214AA (SMBJ)
Type:Zener
Series:P6SMB
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:900mA
Polarization:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:P6SMB510CA
Description:TVS DIODE 434VWM 698VC SMD
Current - Peak Pulse (10/1000µs):698V