P6SMB12AT3G
Hamlin / Littelfuse
P6SMB12AT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P6SMB12AT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P6SMB12AT3G
Manufacturer Littelfuse
Description Zen Tvs 600W 12V Vz Uni Do-214Aa Tr13 Rohs Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38016 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.4V
Voltage - Breakdown (Min):10.2V
Voltage - Breakdown:SMB
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:36A
Polarization:DO-214AA, SMB
Other Names:P6SMB12AT3G-ND
P6SMB12AT3GOSTR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:P6SMB12AT3G
Description:TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16.7V
Capacitance @ Frequency:1435pF @ 1MHz