P3300AA61
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P3300AA61 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P3300AA61
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SIDAC 1CHP 300V 150A TYP61 TO220
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 5000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - On State:4V
Voltage - Off State:300V
Voltage - Breakover:360V
Series:SIDACtor®
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-220-2
Number of Elements:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (8/20µs):150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):45A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:35pF