P260S-D1BS2CB10K
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P260S-D1BS2CB10K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P260S-D1BS2CB10K
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Series:P260
Rotation:295°
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPDT 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:Rotary, SPDT
Adjustment Type:Side Adjustment
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)