P260P-S2BF4CB500K
Buy P260P-S2BF4CB500K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P260P-S2BF4CB500K
Data sheet
Tolerance:±10%
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):500k
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Number of Turns:1
Number of Gangs:2
Detailed Description:500k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:Side Adjustment
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.945" (24.00mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)