P170NPD-QC15BR50K
Buy P170NPD-QC15BR50K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P170NPD-QC15BR50K
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):50k
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Detailed Description:50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.1W, 1/10W PC Pins
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:Rear Adjustment
Actuator Type:Knurled and Slotted
Actuator Length:0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)