P170NPD-FC10AR10K
Buy P170NPD-FC10AR10K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P170NPD-FC10AR10K
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:-
Taper:Logarithmic
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.05W, 1/20W PC Pins
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:Rear Adjustment
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.394" (10.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)