OPA2316IDGKR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPA2316IDGKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPA2316IDGKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPA2316IDGKR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Dual, 5.5-V, 10-MHz, low noise (11-nV/Hz), RRIO operational amplifier 8-VSSOP -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.014 | $0.916 | $0.826 | $0.808 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | - |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 5pA |
| Voltage - Breakdown: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Other Names: | 296-40449-2 OPA2316IDGKR-ND |
| Orientation: | 2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Bits/Stages: | 500µV |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | CMOS |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | OPA2316IDGKR |
| Expanded Description: | CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP |
| Description: | IC OPAMP GP 10MHZ 8VSSOP |
| Current - Supply (Main IC): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply: | 400µA |
| Current - Input Bias: | 10MHz |
| Channels per IC: | 50mA |
| -3db Bandwidth: | 6 V/µs |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPA2316IDGKR, use the request quote form to request OPA2316IDGKR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPA2316IDGKR.The price and lead time for OPA2316IDGKR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPA2316IDGKR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
