OD9238-24HB-VXC5
Orion Fans
OD9238-24HB-VXC5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD9238-24HB-VXC5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD9238-24HB-VXC5
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 92.5X38MM 24VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.740 in H2O (184.3 Pa)
Size / Dimension:Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Series:OD9238
RPM:5400 RPM
Power (Watts):16.00W
Other Names:OD9238-24HB-VXC5X
OD923824HBVXC5
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:58.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:50000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:PWM Control
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.700A