OD9238-24HB
Orion Fans
OD9238-24HB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD9238-24HB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD9238-24HB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 638 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.463 lb (210.01g)
Voltage Range:17 ~ 26.4VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.400 in H2O (99.6 Pa)
Size / Dimension:Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Series:OD9238
RPM:4000 RPM
Power (Watts):13.20W
Other Names:1053-1670
OD9238-24HBX
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:50.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.280A