OD8015-12MB02A
Orion Fans
OD8015-12MB02A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD8015-12MB02A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD8015-12MB02A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Width:15.50mm
Weight:0.137 lb (62.14g)
Voltage Range:7 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.080 in H2O (19.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Series:OD8015
RPM:2440 RPM
Power (Watts):1.80W
Other Names:1053-1680
OD8015-12MB02AX
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:25.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Locked Rotor Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.050A