OD7015-12MB
Orion Fans
OD7015-12MB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD7015-12MB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD7015-12MB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 228 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:15.50mm
Weight:0.134 lb (60.78g)
Voltage Range:10.8 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:-
Size / Dimension:Square - 70mm L x 70mm H
Series:OD7015
RPM:3500 RPM
Power (Watts):2.16W
Other Names:1053-1608
OD7015-12MB-ND
OD7015-12MBX
OD701512MB
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:37.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.180A