OD6038-24HBVXC02A
Orion Fans
OD6038-24HBVXC02A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD6038-24HBVXC02A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD6038-24HBVXC02A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:1.590 in H2O (396.1 Pa)
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Series:OD6038
RPM:10000 RPM
Power (Watts):21.00W
Other Names:OD6038-24HBVXC02AX
OD6038-24HBVXCO2A
OD6038-24HBVXCO2A-ND
OD603824HBVXC02A
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:64.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:50000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Locked Rotor Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.880A