OD6015-12LLB
Orion Fans
OD6015-12LLB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD6015-12LLB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD6015-12LLB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Data sheet
Width:15.00mm
Weight:0.079 lb (35.83g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.060 in H2O (14.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Series:OD6015
RPM:3100 RPM
Power (Watts):720mW
Other Names:OD6015-12LLBX
OD601512LLB
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:21.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:60000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Auto Restart
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.060A