OD1238AP-24HTB
Orion Fans
OD1238AP-24HTB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1238AP-24HTB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1238AP-24HTB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 119.5X38.5MM 24VDC
(In US Dollars)
120 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Terminals
Static Pressure:0.480 in H2O (119.6 Pa)
Size / Dimension:Square - 119.5mm L x 119.5mm H
Series:OD1238AP
RPM:3600 RPM
Power (Watts):10.30W
Other Names:OD1238AP-24HTBX
Operating Temperature:5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Noise:48.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Auto Restart
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.430A