OD1238AN-24HTB
Orion Fans
OD1238AN-24HTB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1238AN-24HTB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1238AN-24HTB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC TERM
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Terminals
Static Pressure:0.240 in H2O (59.8 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:OD1238
RPM:2800 RPM
Power (Watts):7.00W
Other Names:OD1238AN-24HTBX
OD1238PTAN-24HTB
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:43.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.320A