OD1238-60HB02A
Orion Fans
OD1238-60HB02A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1238-60HB02A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1238-60HB02A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 120X38MM 60VDC WIRE
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:-
Voltage Range:36 ~ 72VDC
Voltage - Rated:60VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.300 in H2O (74.7 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:OD1238
RPM:2600 RPM
Power (Watts):14.40W
Other Names:OD1238-60HB02AX
OD1238PT-60HB02A
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Noise:41.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Alarm Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.300A