OD1238-48MSS
Orion Fans
OD1238-48MSS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1238-48MSS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1238-48MSS
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:-
Voltage Range:28 ~ 56VDC
Voltage - Rated:48VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.210 in H2O (52.3 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:OD1238
RPM:2550 RPM
Power (Watts):3.80W
Other Names:OD1238-48MSSX
OD123848MSS
OD1238PT-48MSS
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:33.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.080A