OD1238-48MBXC5
Orion Fans
OD1238-48MBXC5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1238-48MBXC5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1238-48MBXC5
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:48VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.510 in H2O (127.0 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:OD1238
RPM:3800 RPM
Power (Watts):17.00W
Other Names:OD1238-48MBXC5X
OD123848MBXC5
OD1238PT-48MBXC5
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:57.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:PWM Control
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.360A