NUD4001DR2
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NUD4001DR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NUD4001DR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NUD4001DR2 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | IC LED DRVR LIN DIM 500MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.02 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 3.6V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 30V |
| Voltage - Output: | 28V |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | NUD4001DR2OSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 500mA 8-SOIC |
| Current - Output / Channel: | 500mA |
| Base Part Number: | NUD4001 |
| Applications: | Automotive, Lighting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NUD4001DR2, use the request quote form to request NUD4001DR2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NUD4001DR2.The price and lead time for NUD4001DR2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NUD4001DR2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
