NTST40120CTH
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTST40120CTH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTST40120CTH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTST40120CTH |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 350 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.074 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 910mV @ 20A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 120V |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 120V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTST40120CTH, use the request quote form to request NTST40120CTH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTST40120CTH.The price and lead time for NTST40120CTH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTST40120CTH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
