NTLUS3A18PZCTCG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NTLUS3A18PZCTCG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTLUS3A18PZCTCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTLUS3A18PZCTCG
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description MOSFET P-CH 20V 8.2A UDFN
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Vgs (Max):±8V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:6-UDFN (2x2)
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:18 mOhm @ 7A, 4.5V
Power Dissipation (Max):-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-UDFN Exposed Pad
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2240pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:28nC @ 4.5V
FET Type:P-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.5V, 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss):20V
Detailed Description:P-Channel 20V 5.1A (Ta) Surface Mount 6-UDFN (2x2)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:5.1A (Ta)