NTLUS3A39PZCTAG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NTLUS3A39PZCTAG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTLUS3A39PZCTAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTLUS3A39PZCTAG
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description MOSFET P-CH 20V 5.2A UDFN6
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Vgs (Max):±8V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:6-UDFN (1.6x1.6)
Series:µCool™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:39 mOhm @ 4A, 4.5V
Power Dissipation (Max):600mW (Ta)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-PowerUFDFN
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:920pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10.4nC @ 4.5V
FET Type:P-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.5V, 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss):20V
Detailed Description:P-Channel 20V 3.4A (Ta) 600mW (Ta) Surface Mount 6-UDFN (1.6x1.6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.4A (Ta)