NTF3055-100T3LF
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NTF3055-100T3LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTF3055-100T3LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTF3055-100T3LF
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description MOSFET N-CH 60V 3A SOT223
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:SOT-223
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:110 mOhm @ 1.5A, 10V
Power Dissipation (Max):1.3W (Ta)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-4, TO-261AA
Other Names:NTF3055-100T3LFOS
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:455pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:22nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 3A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3A (Ta)