NTD18N06LT4G
onsemi
NTD18N06LT4G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTD18N06LT4G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTD18N06LT4G
Manufacturer onsemi
Description NTD18N06LT4G N-channel MOSFET Transistor; 18 A; 60 V; 3-Pin DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29570 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Vgs (Max):±15V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:DPAK
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:65 mOhm @ 9A, 5V
Power Dissipation (Max):2.1W (Ta), 55W (Tj)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:NTD18N06LT4GOS
NTD18N06LT4GOS-ND
NTD18N06LT4GOSTR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:675pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:22nC @ 5V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 18A (Ta) 2.1W (Ta), 55W (Tj) Surface Mount DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:18A (Ta)