NTD18N06L-1G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NTD18N06L-1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTD18N06L-1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTD18N06L-1G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description MOSFET N-CH 60V 18A IPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Vgs (Max):±15V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:I-PAK
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:65 mOhm @ 9A, 5V
Power Dissipation (Max):2.1W (Ta), 55W (Tj)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:675pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:22nC @ 5V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 18A (Ta) 2.1W (Ta), 55W (Tj) Through Hole I-PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:18A (Ta)