NRS8040T4R7NJGJV
Taiyo Yuden Components Div.
NRS8040T4R7NJGJV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRS8040T4R7NJGJV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRS8040T4R7NJGJV
Manufacturer Taiyo Yuden Components Div.
Description Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 4.1A 0.0234Ohm DCR 3131 Automotive T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 142 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs3000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Shielding:Shielded
Series:NR, S Type
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:587-3657-2
LM NRS8040T 4R7NJGJV
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:4.7µH
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)
Frequency - Self Resonant:30MHz
Detailed Description:4.7µH Shielded Wirewound Inductor 4.1A 23.4 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):23.4 mOhm Max
Current Rating:4.1A
Current - Saturation:5.4A