NRS8040T3R6NJGJV
Taiyo Yuden
NRS8040T3R6NJGJV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRS8040T3R6NJGJV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRS8040T3R6NJGJV
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 3.6UH 4.9A 19.5 MOHM
(In US Dollars)
1000 pcs3000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Shielding:Shielded
Series:NR, S Type
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:587-6118-2
LM NRS8040T 3R6NJGJV
NRS8040T3R6NJGJV-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:3.6µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:34MHz
Detailed Description:3.6µH Shielded Wirewound Inductor 4.9A 19.5 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):19.5 mOhm Max
Current Rating:4.9A
Current - Saturation:6.4A