NOSD107M006R0100
AVX Corporation
NOSD107M006R0100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NOSD107M006R0100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NOSD107M006R0100
Manufacturer AVX
Description Capacitor; Niobium Oxide; Cap 100 uF; Tol 20%; SMT Low ESR; Vol-Rtg6.3V; 7343-31
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 26482 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:OxiCap® NOS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-1829-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance):100 mOhms
Dissipation Factor:6%
Detailed Description:100µF Niobium Oxide Capacitor 6.3V 2917 (7343 Metric) 100 mOhms
Current - Leakage:12µA
Capacitance:100µF