NOSA106M006R0800
AVX Corporation
NOSA106M006R0800
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NOSA106M006R0800 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NOSA106M006R0800
Manufacturer AVX
Description Special Capacitor, Niobium Oxide, 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Surface Mount, 1206
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 43814 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:OxiCap® NOS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Size Code:A
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Features:Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance):800 mOhms
Dissipation Factor:6%
Detailed Description:10µF Niobium Oxide Capacitor 6.3V 1206 (3216 Metric) 800 mOhms
Current - Leakage:1.2µA
Capacitance:10µF