NOSB106M008R1000V
AVX Corporation
NOSB106M008R1000V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NOSB106M008R1000V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NOSB106M008R1000V
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP NIOB OXID 10UF 20% 8V 1210
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:8V
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:1210 (3528 Metric)
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:OxiCap® NOS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1411 (3528 Metric), 1210
Other Names:478-9703-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Size Code:B
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)
Features:Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance):1 Ohms
Dissipation Factor:10%
Detailed Description:10µF Niobium Oxide Capacitor 8V 1411 (3528 Metric), 1210 1 Ohms
Current - Leakage:1.6µA
Capacitance:10µF