NOJE477M004RWJ
AVX Corporation
NOJE477M004RWJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NOJE477M004RWJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NOJE477M004RWJ
Manufacturer AVX
Description Niobium Oxide Capacitor, 470 uF, 4 V, ± 20%, 300 mohm, 105 C, 2917 [7343 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18034 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:OxiCap® NOJ
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Size Code:E
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhms
Dissipation Factor:12%
Detailed Description:470µF Niobium Oxide Capacitor 4V 2917 (7343 Metric) 300 mOhms
Current - Leakage:37.6µA
Capacitance:470µF