NJM7918FA
New Japan Radio
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM7918FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM7918FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM7918FA |
|---|---|
| Manufacturer | New Japan Radio |
| Description | NJM7900 Series -18 V 1.5 A 3-Terminal Negative Voltage Regulator TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.444 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -18V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | -40V |
| Supplier Device Package: | TO-220F |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| PSRR: | 66dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Negative |
| Other Names: | NJM#7918FA NJM#7918FA-ND NJM7918FA# NJM7918FA#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -18V 1.5A TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq): | 6mA |
| Current - Output: | 1.5A |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM7918FA, use the request quote form to request NJM7918FA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM7918FA.The price and lead time for NJM7918FA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM7918FA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


