NJM7915FA
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM7915FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM7915FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM7915FA |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.11 | $0.982 | $0.887 | $0.776 | $0.681 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.602 | $0.475 | $0.444 | $0.421 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -15V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | -35V |
| Supplier Device Package: | TO-220F |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| PSRR: | 67dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Negative |
| Other Names: | NJM#7915FA NJM#7915FA-ND NJM7915FA# NJM7915FA#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 1.5A TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq): | 6mA |
| Current - Output: | 1.5A |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM7915FA, use the request quote form to request NJM7915FA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM7915FA.The price and lead time for NJM7915FA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM7915FA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


