NGTB40N60FLWG
onsemi
NGTB40N60FLWG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NGTB40N60FLWG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NGTB40N60FLWG
Manufacturer onsemi
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Rail
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7394 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 40A
Test Condition:400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:85ns/174ns
Switching Energy:890µJ (on), 440µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):77ns
Power - Max:257W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:NGTB40N60FLWGOS
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:171nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 600V 80A 257W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):160A
Current - Collector (Ic) (Max):80A